Jak dobrać odpowiedniego terapeutę?

Jak dobrać odpowiedniego terapeutę?

Przeszukiwanie ogłoszeń poradni psychoterapeutycznych to proces nieprawdopodobnie żmudny. Od czego właściwe zacząć, jak znaleźć swojego, idealnie dopasowanego do nas psychologa? Na pewno, opinie i polecenia naszych przyjaciół i znajomych, mogą nam niezwykle pomóc w wyborze. Co jednak gdy, wstydzimy się swoich problemów lub gdy żaden z naszych znajomych, nie musiał korzystać z tego typu terapii. W pierwszej kolejności, musimy zrozumieć że, nie ma jednego, niezastąpionego modelu, prowadzącego nas, przez proces wyboru terapeuty. Musimy więc zdać się na własne odczucia. Już po pierwszych spotkaniach, powinniśmy gruntownie przeanalizować nasze wnioski dotyczące terapii i podjąć decyzje, czy chcemy ją dalej kontynuować.

Kompetencje

Odpowiedni psychoterapueta powinien legitymizować się odpowiednim wykształceniem i ukończeniem właściwego czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego. Ponadto, powinien posiadać certyfikaty ukończenia wielu różnorakich kursów i warsztatów, jak również posiadać co najmniej kilkuletnie doświadczenie terapeutyczne. Trzeba jednocześnie pamiętać, że osoby spełniające powyższe kryteria, znacząco drożej wyceniają swoje usługi, bowiem koszt wymienionych wcześniej szkoleń i warsztatów jest niezwykle wysoki.

Dopasowanie

Intuicja to drogowskaz na drodze wyboru odpowiedniego psychologa. W momencie gdy, możemy bez skrępowania, opowiedzieć mu o wszystkich swoich bolączkach i problemach, terapia ma największe szanse na sukces. Dlatego też, psychoterapeuta musi stać się dla nas namiastką przyjaciela, musimy mu bezgranicznie ufać i wierzyć że jego porady są trafne i cenne. Jednakże, gdy nie czujemy chemii z naszym terapeutą, możemy w każdej chwili przerwać naszą terapię i poszukać dalej, lepszego terapeuty.

Idealny terapeuta, to kwestia niezwykle osobista. Bowiem, nawet niezwykle doświadczony psycholog z setkami sukcesów, może okazać się dla Ciebie niewłaściwy a jego model terapii całkowicie nie trafiony. Dlatego, niezwykle ważne jest to, by przy doborze terapeuty, zaufać swojemu wewnętrznemu głosowi i zawsze się go słuchać.