MMA – mieszane sztuki walki w walce o lepsze zdrowie

MMA – mieszane sztuki walki w walce o lepsze zdrowie

MMA jest dyscypliną sportową, w której zawodnicy mogą stosować wiele różnych technik walki. Mieszane sztuki walki zdobywają coraz większą popularność w Polsce oraz na świecie. Jest to związane z tym, że oferują bardzo dobre widowisko sportowe, które zapewnia dużo emocji.
Rywalizację można toczyć w dwóch pozycjach: w stójce i parterze. Najczęściej w mieszanych sztukach walki można: rzucać, uderzać pięściami, kopać, zakładać dźwignie czy też dusić. Różne organizacje posiadają odmienne akcje zabronione, jednak najczęściej są związane z: uderzeniami na tył głowy, dźwigniami skrętnymi na szyję, uderzeniami i kopnięciami na krocze, szczypaniem, drapaniem, wsadzaniem palców w oczy, szarpaniem za włosy, pluciem, trzymaniem siatki, gryzieniem czy też uderzaniem głową, Znane są trzy główne taktyki walki: “zarterowiec”, “zapaśnik” oraz “uderzacz”.
Zawodnicy mma występują w kilkunastu kategoriach wagowych. Zaliczamy do nich wagę (wg zasad, które zostały przyjęte przez New Jersey State Athletic Control Board w 2001 roku i są stosowane przez większość organizacji na świecie): superciężką (powyżej 120 kg), ciężką (poniżej 120 kg), półciężką (poniżej 93 kg), średnią (poniżej 84 kg), półśrednią (poniżej 77kg), lekką (poniżej 70 kg), piórkową (poniżej 66 kg), kogucią (poniżej 61 kg), muszą (poniżej 57 kg), słomkową (poniżej 52 kg) oraz atomową (poniżej 48 kg). Zwycięzca w walce może być wyłoniony na kilka sposobów. Zaliczamy do nich: nokaut, poddanie (może być werbalne lub poprzez odklepanie), techniczne poddanie, decyzję sędziów, techniczny nokaut, dyskwalifikację. Zdarza się też, że walka może zakończyć się remisem lub może nastąpić no contest, która oznacza, że walka uznaje się za nieodbytą z powodu niemożności kontynuowania walki przez zawodnika, który doznał kontuzji z powodu nieumyślnego faulu przeciwnika.
W Polsce mieszane sztuki walki są bardzo popularne. Przyczyniła się do tego Konfrontacja Sztuk Walki, która organizuje walki MMA na wysokim poziomie. W walkach tych uczestniczą najlepsi polscy zawodnicy oraz wielu wybitnych zawodników z zagranicy. Pierwsza gala KSW miała miejsce 27 lutego 2004 roku i od razu wzbudziła duże zainteresowanie. Obecnie gale KSW są transmitowane w systemie PPV. Najbardziej znanymi zawodnikami w Polsce są: Mamed Chalidow, Karol Bedorf, Michał Materla, Jan Błachowicz, Marcin Różalski, Mariusz Pudzianowski czy też Tomasz Drwali. Najbardziej znanymi organizacjami promującymi walki MMA w Polsce (oprócz KSW) są: Profesjonalna Liga MMA, Fighters Arena czy też Amatorska Liga MMA. Natomiast najbardziej znane organizacje na świecie to: UFC, PRIDE, DREAM, Strikeforce czy Bellator.
Jeżeli chcesz rozwijać swoją wiedzę na temat mieszanych sztuk walki, to możesz odwiedzić liczne strony internetowe oraz fora, na których możesz wymienić się swoimi opiniami oraz poznać najnowsze informacje z Polski oraz ze świata. W Polsce takich stron jest coraz więcej oraz prezentują coraz wyższą jakość, która zachęca do ich odwiedzenia. Znaleźć tam można wywiady z najlepszymi zawodnikami z Polski i ze świata oraz ciekawe artykuły, które pozwolą nam lepiej poznać mieszane sztuki walki.