Fajne sposoby na elewację domu

Fajne sposoby na elewację domu

Obecnie istnieje wiele ciekawych sposobów na to, by upiększyć swój dom. Istnieje wiele ciekawych elewacji, pozwalających na przykład stylizować swój dom na wzór tych niemieckich – z czerwoną cegłą i czerwonym dachem. Możemy też udekorować dom na gzymsach płytami z piaskowca, co nadaje elewacji bardzo fajnego, nowoczesnego wyglądu. Zasadniczo, aby dom wyglądał ciekawiej, wystarczy mu ładny kolor elewacji. Możemy jednak dodać mu uroku, jeśli zainwestujemy w ciekawe listwy gipsowe lub kamienne, które wykonuje się na zamówienie w specjalnych firmach budowlanych i przytwierdza do elewacji w konkretnych miejscach – pod linią dachu, wokół okien, pod parapetami, wokół drzwi czy na gzymsach. Ogólna zasada ozdabiania elewacji domu brzmi, aby nie łączyć ze sobą stylów i nie decydować się na zbyt wiele elementów dekoracyjnych. Taki miszmasz mógłby zepsuć efekt i sprawić, że nasz dom wyglądać będzie jak barokowa kamienica, a nie jak nowoczesny dom mieszkalny.

Ciekawe bonia elewacyjne to pomysł na to, jak nadać domowi nowoczesnego charakteru. Takie bonia eksponują grubość kamienia pod elewacją, a także łączenia między tymi kamieniami. Wygląda to tak, jakby zostały wyeksponowane na wierzch kamienie, z których wykonane zostały fragmenty ściany domu. W nowoczesnych budynkach eksponowanie gołej cegły lub gołych kamieni jest bardzo trendy, wiele osób wykorzystuje więc bonia imitujące wystające pustaki pokryte odmiennym od elewacji kolorem.

Gzymsy elewacyjne to świetny sposób na podkreślenie wyjątkowości naszych okien czy drzwi. Jeśli zafundowaliśmy sobie okna w niestandardowym rozmiarze czy kolorze, warto je dodatkowo wyeksponować poprzez dodanie im gzymsu pod parapetem czy wokół okna. Czasem nawet delikatna, skromna listwa w białym kolorze na ciekawym tle elewacji potrafi nadać domowi wybornego, szlacheckiego charakteru. Gładkie ściany i ciekawy gzyms sprawią, że dom będzie wyglądał jak świeżo wyremontowany pałacyk. Warto jednak uzgodnić ze swoim dekoratorem lub z pracownikiem firmy wykonującej takie ozdoby na zamówienie, czy będą one komponowały się ze stylem naszego domu. W przypadku domów o surowej, nowoczesnej bryle, wielkich oknach i szklanych balustradach, takie ozdobne profile nie będą zbyt dobrze się komponowały. O wiele lepszym rozwiązaniem będą wówczas delikatne bonia lub ozdobniki wykonane z kamienia, podkreślające surowość bryły.

Wewnątrz domu ciekawym rozwiązaniem dla ścian będzie sztukateria, która fantastycznie współgra z wzorzystymi tapetami, ale również z gładkimi ścianami – także w białym kolorze. Gipsowe zdobienia pod sufitami, naokoło drzwi lub okien są bardzo trafnym rozwiązaniem, pozwalającym wyeksponować klasyczny styl aranżacji wnętrza. Zaleca się stosowanie sztukaterii z umiarem w bardzo modernistycznych wnętrzach – wówczas lepszym rozwiązaniem będą niewielkie skromne listwy gipsowe zamiast ozdobnych sztukaterii. Dodatkowo inne elementy dekoracyjne domu muszą współgrać ze sztukaterią, zaś zbyt intensywne kolory wnętrza będą się gryzły z jej wyniosłością i elegancją.