Nowe sporty walki

Nowe sporty walki

Jeśli chodzi o sporty walki stosunkowo nową, “młodą” dyscypliną jest mma. Budzi ono wiele kontrowersji, ale mimo to, jego popularność ciągle wzrasta. Przyciąga coraz liczniejsze rzesze widzów, co przekłada się na wzrost liczby reklamodawców.
Mma wpisuje się w kategorię mieszane sztuki walki, zawiera w sobie bowiem elementy z innych sztuk walki takich jak boks, karate, judo, brazylijskie jiu jitsu, taekwondo, kickboxing czy zapasy. Dzięki temu łączy w sobie atrakcyjność wszystkich tych dyscyplin. Jest też bardziej nieprzewidywalne od innych sportów walki, trudniej jest przewidzieć jaki będzie wynik poszczególnych potyczek.
W mma dozwolone jest między innymi: zadawanie ciosów pięściami, dźwignie, rzuty, kopnięcia oraz duszenia.
Jednak nie jest prawdą wygłaszana przez laików opinia, że w mma wszystko jest dozwolone- podobnie jak inne mieszane sztuki walki, mma ma swoje ściśle określone reguły- w tym zakazy i ograniczenia.
W mma niedozwolone jest: gryzienie, atakowanie genitaliów, oczu, krtani, wkładanie palców w usta oraz w nos, zadawanie ciosów w kręgosłup czy też uderzanie głową. Podsumowując: niedozwolone są tak zwane “nieczyste chwyty” i zachowania zagrażające zdrowiu przeciwnika.
W mma obowiązuje też podział na kategorie wagowe, dzięki czemu walka jest wyrównana.
Czy dzięki temu sport ten jest całkowicie bezpieczny? Oczywiście, że nie- żaden kontaktowy sport a zwłaszcza sport walki nie jest stuprocentowo bezpieczny- każdy z nich obarczony jest mniejszym lub większym ryzykiem urazu. Jednak wszyscy zawodnicy doskonale zdają sobie z tego sprawę i w pełni świadomie oraz odpowiedzialnie podejmują owo ryzyko.
Również nieprawdziwą i krzywdzącą opinią jest zarzut, że mma jest zwykłym “mordobiciem”, które nie wymaga żadnych umiejętności!
Podobnie jak inne mieszane sztuki walki, tak i ta dyscyplina wymaga od zawodników wielu umiejętności: siły fizycznej, wytrzymałości na ból, opanowania, techniki, cierpliwości, zwinności, szybkości. Ponadto wymaga ona dużego sprytu i mądrości- ponieważ taktyka jest w niej sprawą kluczową.
Mma jest sportem efektownym i widowiskowym- dzieje się tak dzięki różnorodności i wielości technik używanych podczas walki. Jest to sport uwielbiany przez widzów za swą nieprzewidywalność oraz brutalność. W polskim mma występują sportowcy, którzy zdobyli sławę w innych dyscyplinach a także rozmaici celebryci- między innymi: Krzysztof “Diablo” Włodarczyk, Przemysław Saleta, “Popek”, Marcin Najman, “Trybson”. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym i popularnym polskim fighterem w tej dyscyplinie jest “siłacz” Mariusz Pudzianowski.
Mma jest transmitowane w telewizji i w Internecie i jest oglądane przez coraz większą liczbę osób. Co ciekawe, najbardziej rozreklamowane, “głośne” walki przyciągają przed ekran także ludzi do tej pory niezainteresowanych tego typu rozrywką.
Co może zdumiewać: w mma walczą także kobiety!
Mieszane sztuki walki pewnie długo jeszcze będą dyskredytowane czy nawet wyśmiewane, jednak nie przeszkodzi im to zdobywać coraz większej popularności.