Znieczulenie podczas zabiegów dentystycznych

Znieczulenie podczas zabiegów dentystycznych

Chyba żaden człowiek nie lubi udawać się do gabinetów dentystycznych. To właśnie dlatego podczas takich wizyt często korzystamy ze znieczulenia. Dzięki niemu nie czujemy bólu, dlatego cały zabieg przechodzi bez większych komplikacji. Warto jednak zastanowić się tutaj, na jakie znieczulenie najlepiej postawić.

Obecnie dzięki rozwojowi dziedziny stomatologicznej, możemy korzystać ze znieczuleń, które ograniczają uczucie bólu w 90-98% przypadków. Z takich znieczuleń można skorzystać zarówno podczas samego leczenia, jak i diagnostyki. W nowoczesnych gabinetach stomatolog może nam zaproponować taką metodę, nawet jeśli nie szykujemy się na bolesny zabieg. Dzięki temu nie musimy już odczuwać żadnego strachu związanego z leczeniem zębów. A to spory problem dla wielu osób.

Najczęściej stosuje się znieczulenia powierzchniowe. Są one dostępne w postaci żelu, kremu lub aerozolu. W niektórych gabinetach możemy spotkać się również ze specjalnymi plastrami. Z takich metod korzysta się przed niewielkim zabiegiem. Znieczulenie działa wtedy przez około kilka lub kilkanaście minut. Może być również podane przed zastosowaniem właściwego znieczulenia np. zastrzyku w dziąsło. Bardzo często stosuje się również lignokinę. Rozpyla się ją w jamie ustnej pacjenta. Z tej metody korzystają zwykle stomatolodzy dziecięcy. Dzięki temu mogą przekonać maluchów, że zabiegi dentystyczne nie są niczym nieprzyjemnym, ani tym bardziej bolesnym. A warto, aby dziecko już od najmłodszych lat swojego życia oswajało się z gabinetem stomatologicznym. Dzięki temu będzie mogło spokojnie dbać o swoje zęby nawet w przyszłym, dorosłym już życiu.

Pamiętajmy więc, że bezbolesne leczenie zębów naprawdę jest możliwe. Wystarczy poprosić dentystę o specjalne znieczulenie. Obecnie mamy tutaj do wyboru naprawdę wiele, różnorodnych metod, które mogą uśmierzyć nasz ból. Przeanalizujmy więc ze swoim dentystą, jaka metoda najlepiej się u nas sprawdzi. Dzięki temu będziemy mogli dobrze się znieczulić i przygotować do dalszych zabiegów.